آبپاش های ایرانی و ترکیه ای

آبیاری زمین های کشاورزی به روش های مختلفی در طول سال انجام می گیرد که به طور کلی میتوان آنها را به دو روش سطحی و تحت فشار طبقه‌بندی کرد. طبق تجربه میتوان گفت تفاوت اصلی میان این روش ها به نحوه توزیع آب در زمین های کشاورزی مربوط شده و سایر موارد در آن ها یکسان است. اما روش های نامبرده برای اجرای آبیاری زمین های کشاورزی نیازمند تجهیزات مشخصی هستند که از مهمترین آن ها میتوان به شیر انتقال آب، ایستگاه تصفیه و آبپاش اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع آبپاش های کشاورزی و مدل های متداول آن ها در بازار آشنا کنیم. لطفا در ادامه مطلب همراه انرژیسازان باشید.

خرید آبپاش های کشاورزی انرژیسازان

خرید آبپاش های کشاورزی انرژیسازان

کاربرد آبپاش کشاورزی

یکی از ابزارهایی که برای آبیاری زمین ها و باغات مورد استفاده قرار میگیرد ۀبپاش آبیاری می باشد. کشاورزان با استفاده از این ابزار، آب را از لوله‌ به بخش های مختلف زمین انتقال داده و به ریشه نهال ها و درختان جاری میکنند. شاید این بخش را بتوان مهم‌ترین قسمت در سیستم آبیاری بارانی دانست. آبپاش ها بسته به محدوده پاشش در حاشیه زمین های کشاورزی نصب شده و و عملیات آبیاری را انجام می‌دهند.

انواع آبپاش کشاورزی به لحاظ مکانیزم انتقال آب

انواع آبپاش های کشاورزی

  • آبپاش‌های ضربه‌ای

آبپاش‌های ضربه‌ای دارای یک یا دو یا نازل هستند که باعث می شود آب را بصورت قطره ای به محیط اطراف انتقال دهند. این آبپاش ها عموما عمل آبیاری را به طور تقریباً یکنواخت انجام می‌دهند و به این ترتیب میزان مصرف آب در آن ها ثابت است.

  • آبپاش‌های دنده‌ای

آبپاش های دنده ای نوعی از تجهیزات آبیاری است که واردات زیادی در ایران دارد. آب در این آبپاش ها حول محور عمودی انتقال یافته و برخلاف آبپاش‌های ضربه‌ای که به صورت قطع و وصلی عمل می‌کنند، چرخش آبپاش‌های دنده‌ای آرام و بدون اغتشاش صورت می‌گیرد.

  • آبپاش‌های عکس‌العملی

همانطور که اشاره کردیم، وظيفه آب‌پاش خارج ساختن آب از لوله فرعى و تبديل آن به قطرات ريز و درشت و پخش در اطراف مى‌باشد. این عمل در آبپاش‌های عکس‌العملی در اثر نیروی عکس‌العمل آب در هنگام خروج از دهانه فواره صورت می‌گیرد. این مدل عموما برای آبیاری محوطه های نسبتا کوچک مورد استفاده قرار گرفته و فشار مورد نیاز برای استفاده آنها به مراتب کمتر از بقیه انواع آبپاش‌ها است. از آبپاش های عکس العملی عموما برای آبیاری فضای سبز و پارک ها استفاده می‌شود.

  • آبپاش‌های ثابت

در حال حاضر در سیستم‌های پیشرفته آبیاری بارانی و ماشین‌های متحرک از این نوع  آبپاش‌ها استفاده می‌شود. شیارها، شکاف‌ها، مخروط‌ها و صفحات منحرف‌کننده این آبپاش در مسیر جریان آب باعث می‌شود تا جریان‌های متعدد کوچک (multi-streamlet) در اطراف ایجاد شود و یا این که آب در یک الگوی دایره‌ای شکل در حول و حوش آبپاش به صورت افشان  وارد محیط اطراف شود.

در ادامه شما را با چند نمونه از پرکاربردترین مدل های آبپاش موجود در بازار، آشنا میکنیم.

آبپاش های هانتر

انرژیسازان فروشنده مستقیم آبپاش های آمریکایی برند هانتر با ارسال به سراسر ایران می باشد.این آبپاش ها انتخاب فوق العاده ای برای زمین های کشاورزی و باغات می باشند.آبپاش های هانتر از سری آبپاش های بسیار با کیفیت این شرکت هستند که کیفیت بسیار بالایی دارند و مناسب آبیاری باغات، باغچه ها، زمین های کشاورزی و شخصی و بوستان ها می باشند.قطعات این آبپاش ها شامل بدنه باریک و ظریف و رایزر، فیلتر و نازل می باشد.

۱)   آبپاش آمبو

آبپاش آمبو (Ambo) عموما برای زمین‌های کشاورزی متوسط و بزرگ استفاده می شود. این آبپاش از نوع ضربه‌ای می باشد که در دو نوع تمام دور و تنظیمی در بازار به فروش میر رسد. آمبو مجهز به جت‌شکن بوده و باعث می‌شود قطرات آب به شکل یکنواخت و ملایم در سرتاسر شعاع پاشش پخش شده و زمین را سیراب نمایند. هدف از طراحی این آبپاش ها استفاده از بالاترین راندمان آبیاری بارانی از آبپاش های ضربه ای ثابت است.

یکنواختی پاشش، کیفیت ساخت بالا و بهره مندی از استاندارهای اروپایی، خدمات پس از فروش مناسب و در دسترس بودن قطعات یدکی از سایر مزایای این آبپاش به شمار می رود.

۲)   آبپاش ویر

آبپاش ویر نوع دیگری از آبپاش های ضربه‌ای با شعاع پاشش زیاد و از نوع تمام دور می‌باشد. جنس بدنه این آبپاش عموما از برنج ساخته شده و توسط رابط نر ۱/۴ ۱ اینچ به رایزر متصل می‌شود. این آبپاش را در زمین‌های زراعی خصوصاً زمین‌های زیر پوشش جو و گندم، یونجه، ذرت، چغندر قند و سبزیجات درشت می‌توان مورد استفاده قرار داد.

جالب است بدانید که به این آبپاش، اصطلاحا آبپاش بارانی نیز گفته می شود چرا که در اثر وجود ضربه و فشار، آب در حالت پاشش از نازل عبور می کند و قطرات آب را در جهت های مختلف به  هوا پخش می کند.

آبپاش ویر

۳)   آبپاش پروت

آبپاش پروت از تجهیزات آبیاری پرمصرف برای کشاورزان آبپاش محسوب می شود. این آبپاش برای آبیاری محصولاتی مانند صیفی جات و کلزا و گندم مناسب می باشد. آبپاش پروت محدوده وسیعی را دربرنگرفته و برای آبیاری زمین های بزرگ و مساحت های زیاد عموم از آبپاش های آمبو استفاده می شود. شعاع آبپاش پروت ۱۹ الی ۲۴متر است که این میزان پوشش مناسبی برای مزارع وسیع و بزرگ مثل کشت محصولاتی گندم و جو و یونجه می باشد.

۴)   آبپاش ZK

آبپاش آبیاری ZK برای آبیاری مکان هایی مانند فضاهایی سبز، زمین های کشاورزی، پارک ها و ویلاها مورد استفاده قرار میگیرد. برخورداری از جنس بدنه برنج و مقاومت بالا در برابر اشعه ماورای بنفش و خوردگی به عنوان یکی از مهمترین پارامترهای این آبپاش ها محسوب میشود.

آبپاش تمام دور به دلیل اینکه محبوبیت بالایی در میان کشاورزان دارد این است که دارای یکنواختی پاشش می باشد و شما با خیال راحت به کمک این آبپاش می توانید آبیاری یکنواختی به تمامی محصولات کشاورزی تان داشته باشید. این مدل از آبپاش ها بیشتر در کناره های زمین و انتهای باله آبیاری نصب شده و تنظیم زاویه پاشش به ما کمک می کند، تا آبیاری در همان قطعه و زاویه موردنظر را به آسانی تنظیم کنیم. این ویژگی برای زمین هایی که در مجاورت راه  قرار گرفته اند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

ناگفته نماند در آب پاش های ZK در صورتی که فشار مورد نیاز ۵ بار تامین نگردد، شعاع پاشش آبپاش کمتر نمی شود، بلکه نحوه پخش (توزیع) آب بهم خورده و قطرات آب درشت و باعث کوبیدگی سطح خاک می شوند، که در این حالت کشت شما بصورت ناهماهنگ رشد می کند. لذا تامین فشار مورد نیاز ضروری است.

آبپاش های zk

۵)   آبپاش سارو

آبپاش سارو از نوع چکشی بوده و دارای دو نازل برای پخش آب می‌باشد. زاویه پخش آب در این مدل از آب پاش ه به سادگی قابل تنظیم بوده و عموما برای آبیاری باغ ویلاها و زمین های کشاوری نه چندان بزرگ استفاده می شود.

آبپاش های سارو

راهنمای خرید آبپاش مناسب

انتخاب و خرید بهترین آبپاش برای زمین های کشاورزی یکی از مولفه‌های مهم کسب نتیجه مناسب توسط کارفرمایان است. همچنین با توجه به تنوع قیمت انواع آبپاش های آبیاری بارانی در بازار، نیاز است تا در خرید آنها توجه لازم را داشته باشید. از این‌ رو توصیه می‌کنیم هنگام خرید آبپاش به مواردی که در ذیل اشاره شده دقت داشته تا علاوه بر رسیدن به آبیاری یکنواخت، فصل کشاورزی خود را با خیال آسوده به پایان برسانید.

خرید آبپاش آمبو

ردیف مولفه شرح
۱ شکل زمین کشاورزی شکل زمین در انتخاب مدل‌های تمام‌دور و تنظیمی نقش مهمی دارد.
۲ نیاز آبی محصول برطرف کردن نیاز آبی محصول بدون آسیب زدن به محصول و خاک (در مدت زمان کوتاه جهت کاهش هزینه انرژی) می‌تواند ایده‌آل‌ترین گزینه انتخاب را برای ما فراهم آورد.
۳ حساسیت محصول و خاک به اندازه قطرات آب هر‌چه اندازه آبپاش و نازل آن بزرگتر باشد اندازه قطرات خارج شده از آبپاش بزرگ‌تر می‌شود. اندازه قطرات در اطراف شعاع پاشش بزرگتر از سایر نقاط تحت پوشش آبپاش است، این نکته از این جهت مهم است که برخی خاک‌ها و محصولات نسبت به ضربه قطرات بزرگ حساس بوده و ممکن است دچار آسیب شوند.
۴ جنس خاک معمولا خاک‌های سنگین نرخ نفوذ‌پذیری پایین و خاک‌های سبک نرخ نفوذ بالایی دارند. لذا در حین خرید دقت کنید که دبی خروجی آبپاش باید از نرخ نفوذ آب در خاک کمتر باشد تا از ایجاد روان‌آب جلوگیری شود.
۵ مدت زمان آبیاری آبپاش‌ها به طور کلی دارای قطعاتی هستند که باید بازدید و در صورت مستهلک بودن تعویض شوند. در صورتی که مدت زمان آبیاری شما بالاست از آبپاش‌های فلزی که معمولا با دوام‌‌تر هستند استفاده کنید.
۶ فشار آبی سیستم آبپاش‌ها در یک بازه فشار کاری که از طرف تولید‌کننده‌ها اعلام می‌شود کار می‌کنند. قبل از خرید دقت کنید که فشار کاری سیستم آبیاری شما با فشار مجاز آبپاش‌ها همخوانی داشته باشد.
۷ درصد یکنواختی پاشش آبپاش مهمترین ویژگی یک آبپاش خوب، داشتن درصد یکنواختی پاشش بالاست. هرچه یکنواختی پاشش بیشتر باشد اطمینان از اینکه زمین به شکل یکپارچه آبیاری شود بالاتر می‌رود.
۸ کیفیت ساخت این مورد شامل طراحی، استفاده از مواد اولیه با‌ کیفیت و… می‌شود که با بررسی ظاهری می‌توانید از صحت آنها اطمینان حاصل کنید.
۹ ضمانت‌نامه محصول معتبرترین تولید‌کننده‌های آبپاش محصولات خود را با ضمانت‌نامه معتبر به بازار عرضه می‌کنند.
۱۰ اندازه نازل اندازه نازل ارتباط مستقیمی با اندازه قطرات خارج شده از آبپاش‌ دارد. بنابراین حین خرید دقت کنید که اندازه نازل روی آبپاش چند سانتی‌متراست.
۱۱ خدمات پس از فروش و ضمانت تامین قطعات آبپاش‌ها دارای قطعاتی از قبیل واشر و فنر هستند که به صورت سالیانه باید بازدید و در صورت نیاز تعویض شوند. دسترسی آسان به قطعات تعویضی یکی از مواردی است که تولید‌کنندگان معتبر ارائه می‌دهند.
۱۲ نمایندگی‌های مجاز تعمیرات تولید‌کنندگان معتبر آبپاش‌های کشاورزی دارای نمایندگانی در سراسر کشور هستند که عملیات پیچیده تعمیرات و نگهداری آبپاش‌ها را انجام می‌دهند.
۱۳ تاییدیه معاونت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی این تاییدیه نشان‌دهنده تایید آبپاش از سوی آزمایشگاه‌های معتبر معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی است.

سخن آخر

یکی از نکات مورد توجه برای کشاورزان در آبیاری زمین های کشاورزی و مزارع استفاده از آبپاش های مناسب آبیاری است. این موضوع بر اساس محوطه مورد نظر افراد برای آبیاری متفاوت بوده و بهتر است با خصوصیات هر کدام از آن ها آشنایی داشته باشیم. در مقاله فوق سعی داشتیم تا اطلاعات نسبتا جامعی در مورد آبپاش های مورد استفاده در روش های آبیاری در خدمت شما دوستان گرامی قرار دهیم. چنانچه سوال و دغددغه ای در این موضوع داشته باشد، لطفا با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

از پرکاربردترین آبپاش های موجود در بازار به چند مورد اشاره کنید؟

آبپاش سارو، آبپاش پروت، آبپپاش ZK، آبپاش آمبو.

برای آبیاری محوطه های نسبتا بزرگ استفاده از چه نوع آبپاشی توصیه می شود؟

آبپاش آمبو، آبپپاش ویر، آبپاش سارو.