قیمتتاریخ بروزرسانی
دریچه چدن با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد12.5 تن – پیاده رویی مخصوص پارک و فضای سبزوزن هر عدد ۶۰ تا ۶۵ کیلوگرمتماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱
دریچه چدن با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد25 تن – مخصوص کوچه و تردد وسایل نقلیه سبکوزن هر عدد ۹۰ تا ۹۵ کیلوگرمتماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱
دریچه چدن با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد40 تن – مخصوص خیابان های اصلیوزن هرعدد ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلوگرمتماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱
قیمت تاریخ بروزرسانی
دریچه کوپلیمری(نانو پلیمری) با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد. ماد اولیه ۱۰۰%پلی اتیلن12.5 تن – پیاده رویی مخصوص پارک و فضای سبز
وزن ۱۸ کیلوگرمتماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱
دریچه کوپلیمری(نانو پلیمری) با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد. ماد اولیه ۱۰۰%پلی اتیلن25 تن – مخصوص کوچه و تردد وسایل نقلیه سبک
وزن ۲۱ کیلوگرمتماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱
دریچه کوپلیمری(نانو پلیمری) با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد. ماد اولیه ۱۰۰%پلی اتیلن40 تن – مخصوص خیابان های اصلیتماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱
قیمتتاریخ بروزرسانی
دریچه نانو کامپوزیت با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد.
مواد اولیه بتنن+میلگرد+پلیمر
12.5 تن – پیاده رویی مخصوص پارک و فضای سبز
تماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱
دریچه نانو کامپوزیت با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد.
مواد اولیه بتنن+میلگرد+پلیمر
25 تن – مخصوص کوچه و تردد وسایل نقلیه تماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱
دریچه نانو کامپوزیت با قطر ۶۰ سانتیمتر که قطر با کلاف ۶۷ سانتیمتر می باشد.
مواد اولیه بتنن+میلگرد+پلیمر
40 تن – مخصوص خیابان های اصلیتماس بگیرید31فروردین۱۴۰۱

دریچه منهول پوششی دایره ای شکل است که بر روی گودال منهول قرار میگیرد. این دریچه عموما قطر ۶۰ سانتی متری داشته و برای استحکام بیشتر در ساخت آن از آلیاژهای چدن، کامپوزیت و پلیمر استفاده می‌شود. عمده استفاده دریچه های منهول به استفاده در چاه های فاضلابی یا مخابراتی بر می گردد که بر حسب نوع منطقه شهری جاده، پیاده رو ها و زیرساخت فاضلابی ممکن است از انواع مختلفی از آن استفاده شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را انواع دربچه های منهول و همچنین حوزه های استفاده این محصول آشنا کنیم. لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

این دریچه ها مناسب منهول پلی اتیلن می باشند.

خرید دریچه منهول

خرید دریچه منهول

انواع دریچه منهول

دریچه های منهول بسته جنس و موضوعات مورد استفاده به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. در ادامه شما را با چند مورد از انواع آن ها آشنا می کنیم.

 • دریچه منهول بتنی

در این دریچه ها معمولا از فلز به عنوان چهارچوب دریچه استفاده شده و علیرغم وزن بالایی که دارند نسبت به ضربه و فشار حساسیت زیادی دارند. به طوریکه  در صورت ورود ضربه سنگین دچار ترک و شکستگی می شوند. دریچه منهول بتنی بعد از مدتی استفاده به دلیل طبیعت بتن و حضور در شرایط آب و هوایی مختلف دچار ترک، شکستگی و خوردگی شده و از بین می رود.

 • دریچه منهول چدنی

 • انواع دریچه چدنی

  انواع دریچه چدنی

  دریچه چدن

  دریچه چدن

دریچه های چدنی در مقایسه با دریچه های بتنی مقاومت بیشتری داشته و در طول زمان نیز کیفیت خود را از دست نمی دهند. اما امروز به دلیل بالا رفتن قیمت فلزات، استفاده از چدن هزینه بالایی داشته و همچنین نرخ دزدیدن این مدل دریچه های منهول نیز افزایش یافته است.

 • دریچه منهول کامپوزیت

دریچه منهول کامپوزیت از جنس پلاستیک فشرده ساخته شده و در کنار وزن کم دارای مقاوت و دوام بسیار زیادی است. این مدل دریچه ها در سال های اخیر و با پیشرفت صنایع پلاستیک معرفی شده اند و به دلیل مزایای بسیار زیاد جای خود را در میان دیگر مدل های دریچه منهول باز کرده اند.

 • دریچه منهول پلی اتیلن

دریچه منهول پلی اتیلن قدرت تحمل فشار را ندارد و بهمین دلیل در مکان هایی که باید افراد و خودرو ها از روی دریچه عبور و مرور کنند نمی توان از این درب ها استفاده کرد. معمولا از پلی اتیلن برای ساخت درب کنتور های آب و فاضلاب خانگی استفاده می شود.

استفاده از انواع مختلف دریچه های منهول بسته به شرایط محیط و نیاز پروژه ها با صلاحدید طراحان و پیمانکاران انجام می شود و افراد می توانند از انواع دریچه های منهول در پوشش معبر فاضلاب شهری، شبکه ها و کانال های زیرزمینی استفاده کنند. توجه داشته باشید که با وجود کالاهای نامرغوب وارداتی خرید از تولیدکنندگان معتبر همواره نکته مهم در ارتقاء کیفیت این محصولات کاربردی شناخته می شود.

کف خواب چدنی و کف شور چدنی

کف خواب چدنی وسیله ای است که با استفاده از آن آب های اضافی هر سطحی از خانه و یا محیط را می توان به بیرون هدایت کرد.

در واقع این وسیله وظیفه زهکشی آب جمع شده در سطوح را داراست.

کف خواب چدنی

کف خواب چدنی

ویژگی منحصر به فردی که کف خواب های چدنی دارا می باشند، این است که این وسیله اجازه ورود آشغال ها و جامدات موجود در سیال را نمی دهد و آب یا سیال به صورت خالص از آن عبور می نماید.

گستره کاربری کف خواب ها بسیار وسیع است و می توان از آن ها در پشت بام، حیاط خلوت، پارکینگ ها و یا هر سطحی که آب در آن می تواند جمع شود، استفاده کرد.

قیمت کف خواب چدنی و کفشور چدنی

قیمت کف خواب چدنی و کفشور چدنی

در بازار اغلب کف خواب ها را تحت عنوان کف خواب پشت بام می شناسند.

از قابلیت های خوب کف خواب های پشت بام این است که قرار نیست با نصب این وسیله اختلاف سطح ایجاد شود.

همچنین کف خواب ها را می توانید به هر نوع سیستم فاضلابی ساختمان یا سیستم های فاضلابی صنعتی متصل نمایید.

از ویژگی های دیگر کف خواب ها می توان به وزن کم در عین مقاومت مکانیکی بالا یاد کرد.

کفشور چدنی

کفشور چدنی

کف شور چدنی

کف شور هایی کوچک، دارای یک دریچه برای انتقال آب جمع شده در اتاق، پشت بام، آشپزخانه، حمام و … که آب را بدون همراه داشتن آشغال ها و مواد زائد به فاضلاب منتقل می نمایند.

خرید کف شور چدنی

خرید کف شور چدنی

ویژگی های زیادی برای کف شور ها و کف خواب های چدنی تعریف شده است:

 • نصب کف شور ها و کف خواب های چدنی توسط خود فرد می تواند صورت بگیرد و نیازی به هزینه نصب نیست.
 • کف خواب ها نقش بسزایی در سلامتی لوله های فاضلابی دارند ( به دلیل جلوگیری از خرده شیشه، مصالح و مواد جامد موجود در آب)
 • سایز های متعدد با اندازه های متعدد و متنوع برای این محصول در نظر گرفته شده است.
 • قیمت ارزان و بصرفه ای دارد.

برای خرید انواع کف خواب ها و کفشور های چدنی با انرژیسازان تماس بگیرید.

دریچه منهول در چه محل‌هایی قابلیت نصب را دارد؟

 • محل رفت و آمد پیادگان و دوچرخه سواران
 • در پیاده‌ روها و پارکینگ‌های عمومی
 • بر روی جوی‌های آب حاشیه جاده‌ها
 • توقف گاه‌ها و حاشیه جاده‌ها که محل تردد وسائل نقلیه سنگین
 • محل رفت و آمد وسائل فوق سنگین مانند اسکله‌ها و فرودگاه‌ها

ابعاد دریچه مهنول

دریچه های‌ منهول موجود در بازار عموما در ابعاد ۳۰، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ سانتی‌متر عرضه شده و متداول ترین نوع مورد استفاده آنها دریچه های ۶۰ سانتی می باشد. دریچه‌هایی دایره‌ای نیز که بر روی منهول‌ها در سطح شهر قرار می‌گیرند، بسته به قطر دهانه منهول در سایزهای مختلف تولید می‌شوند و از انواع پرکاربرد آن می‌توان به سایزهای ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ سانتی‌متر اشاره نمود.

وزن دریچه های منهول

A۱۵

دریچه ۱۵A می‌تواند تا ۱.۵ تن وزن را تحمل کند

B۱۲۵

دریچه ۱۲۵B می‌تواند در برابر با ۱۲.۵ تن وزن مقاوم باشد

C۲۵۰

دریچه ۲۵۰C می‌تواند تا ۲۵ تن وزن را تحمل کند

D۴۰۰

دریچه ۴۰۰D می‌تواند تا ۴۰ تن وزن را تحمل کند

۶۰۰E

دریچه ۶۰۰E می‌تواند تا ۶۰ تن را پوشش دهد.

F۹۰۰

دریچه ۹۰۰F میتواند تا وزن ۹۰ تن را تحمل کند.

کاربردهای دریچه‌ منهول

همانطور که اشاره شد کاربرد اصلی دریچه‌های منهول پوشش دهانه منهول‌ها و دسترسی به خطوط زیرزمینی است. با این کار علاوه بر اینکه از وقوع رخدادهایی نظیر سقوط افراد و وسایل نقلیه به درون منهول‌ها جلوگیری شـــده و رفت و آمد ایمــن در سطح خیابان‌ها و پیاده‌راه‌ها قطع نمی‌شود، در زمان مورد نیاز برای بازدید فاضلاب، تکنسین‌ها از تأسیسات زیرزمینی (مانند خطوط برق و مخابرات، گاز و آب و فاضلاب) می‌توان با برداشتن دریچه‌های چدنی، امکان دسترسی به این تأسیسات را فراهم کرده و تعمیرات لازم درصورت نیاز انجام شود. دریچه منهول از جهت مقاومت حراتی ،مکانیکی،شیمیایی ، کششی، و ضربه ای از سطح بالایی برخوردار هستند و همین عوامل سبب می شود تا دچار شکستگی نشوند.

منظور از دریچه منهول ضد سرقت چیست؟

نسل جدید دریچه های منهول با نام دریچه های منهول ضد سرقت شناخته میشوند. این دریچه ها از جنس نانوکامپوزیت غیر قابل بازیافت تولید شده و هیچ ارزشی برای دزدیده شدن ندارند. لذا کمتر مورد توجه سارقین قرار گرفته و به همین دلیل نام آنها به دریچه های ضدسرقت معروف شده است.

دریچه منهول پلی اتیلن دوجداره

منهول های پلی اتیلن دوجداره از لوله های کاروگیت با قطر ۸۰۰، ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، ۱۶۰۰، ۱۸۰۰، ۲۰۰۰، ۲۵۰۰ و ۳۰۰۰ میلیمتر تولید شده و در هر ارتفاعی قابل سفارش می باشد.

لازم به ذکر است منهول های دوجداره عموما پس از دریافت نقشه های منهول از مشتری، در واحد مهندسی بررسی شده و بر حسب مقاومت و فشار های وارد شده به بدنه منهول به فروش می رسند.

پس از تولید لوله های بدنه برشکاری بر اساس ارتفاع منهول های درخواستی، سر و ته منهول توسط عدسی پلی اتیلن جوشکاری و آب بندی می شود و در پایان با استناد به نقشه های محل ورودی و خروجی های منهول سوراخکاری و اجرا می گردند و پس از انجام  تمامی این امور در کارخانه تولید کننده منهول مشتری،  منهول آماده و آب بندی شده را تحویل می گیرد.

مزایای استفاده از دریچه منهول در تاسیسات مختلف

 • پوشش معابر فاضلاب‌های شهری و کانال‌های زیرزمینی آب
 • اتصال کانال‌های زیرزمینی به یکدیگر
 • دسترسی آسان و بهتر تکنسین‌ها به فاضلاب‌ها و کانال‌های زیرزمینی
 • جلوگیری از سقوط افراد به درون چاه‌ها، فاضلاب‌ها و کانال‌های زیرزمینی در سطح شهر
 • مدیریت بحران در مواقع بروز بلایای طبیعی همچون سیل
 • جمع‌آوری آب‌گرفتگی‌های سطح شهر و انتقال آن‌ها به کانال‌های زیرزمینی

سخن آخر

یکی از ابزارآلات مورد استفاده در تاسیساتی مانند کانال های فاضلاب و تونل های مخابرات،  دریچه های منهول می باشد. این دریچه های بر حسب نوع استفاده و جنس تولیدی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. دریچه های منهول در ابعاد مختلفی تولید می شوند که رایج ترین ابعاد آنها ۳۰، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ سانتی می باشد. در این میان تفاوت در جنس‌های پوشش منهول ارتباط مستقیمی با نوع زیرساخت‌های فاضلابی و مخابراتی و خط لوله گاز و هم چنین به نوع منطقه شهری جاده، پیاده روها و… دارد. چرا که قرارگیری این پوشش‌ها بسته به میزان بار ترافیکی و میزان تردد در مکان‌های مختلف مقاومت‌های متفاوتی دارند. پس در واقع این جنس پوشش دریچه منهول است که تعیین می‌کند در کدام مناطق به کار رود و چه حجمی از بار را تحمل کند.

سوالات متداول

دریچه های منهول در چه محل‌هایی قابلیت نصب را دارند؟

محل رفت و آمد پیادگان و دوچرخه سواران – در پیاده‌ روها و پارکینگ‌های عمومی – بر روی جوی‌های آب حاشیه جاده‌ها – توقف گاه‌ها و حاشیه جاده‌ها که محل تردد وسائل نقلیه سنگین.

از انواع دریچه های منهول به چند مورد اشاره نمایید؟

دریچه منهول بتنی – دریچه منهول چدنی – دریچه منهول کامپوزیت – دریچه منهول پلی اتیلن.