لوله مانیسمان

لوله مانیسمان به عنوان یکی از پرکاربردترین نوع لوله های بدون درز در صنعت به شمار می رود که امروزه از آن انتقالات سیالات استفاده می‌‎ شود. این لوله‌ها از حیث جنس، کاربرد، نحوه‌ی ساخت و نحوه‌ اتصالات در دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. فرآیند تولید این لوله ها بدینگونه است است که در آن یک شمش فولادی تحت کشش و نورد دچار ازدیاد طول و سپس با وارد شدن مبله جامد نوک تبز به مرکز شمش گداخته شده ، لوله ای بدون درز را ایجاد می کند. در ادامه قصد داریم تا شما را  با مشخصات و کاربردهای این لوله ها بیشتر آشنا میکنیم. لطفا همراه ما باشید.

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان همانطور که از نامش پیداست، لوله‌ای است که هیچگونه درز یا جوشی ندارد. این شاخه از لوله ها از فولاد حرارت داده دیده ساخته شده و به شکل داده می‌شوند که علاوه بر مقاومت قابل قبول در برابر ضربه و خوردگی شبیه به یک لوله توخالی باشند. این امر باعث می‌شود تا ضخامت داخلی لوله مانیسمان افزایش یابد.امروزه از این نوع لوله‌های فلزی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، سیستم‌های تاسیسات ساختمان که فشار کاری بالایی دارند، استفاده می‌شود.

مشخصات لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان با استانداردها و گواهی‌های متعددی تولید می‌شوند که در این میان دو استاندارد زیر، بیشتر از سایر موارد مورد توجه کارفرمایان قرار می گیرد:

 • برای لوله‌های فولادی از استاندارد ASME B36.10
 • برای لوله‌های استیلی از استاندارد ASME B36.19

لازم به ذکر است، ارائه‌دهندگان این استانداردها، برای هر کدام از ویژگی‌های یک لوله‌ی بدون درز، مانند قطر، ضخامت و طول، بازه‌ی خاصی را مشخص کرده‌اند؛ کارخانه‌هایی که ادعا می‌کنند محصولات خود را بر اساس این استانداردها به بازار عرضه می‌کنند، حتماً باید لوله را در بازه‌ها و ابعاد از‌پیش‌تعیین‌شده، تولید کنند.

لوله های مانیسمان بدنه ای یک دست دارند که بدون درز است و روی آن هیچ جوش کاری صورت نگرفته است و این مسئله موجب شده که نسبت به سایر انواع لوله محکم تر باشند.

روش تولید لوله مانیسمان

دو روش رایج برای ساخت لوله‌ های بدون درز و یا به اصطلاح مانیسمان وجود دارد:

۱.ریخته‌گری گریز از مرکز

در این روش از ریخته گری گریز از مرکز استفاده شده و کنترل‌های محیطی و دستگاهی  طی آن در کیفیت نهایی محصول اهمیت زیادی خواهد داشت. در حال حاضر، با توجه به سیالیت مذاب فولاد این روش در ایران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

۲.نورد و اکستروژن شمش‌های فولادی

در این روش شمش های فولادی حرارت داده شده و طی آن ورق لوله تحت نورد و کشش زیادی قرار داده می گیرد. امروزه در صنعت بیشتر از این روش استفاده می‌شود.

انواع لوله مانیسمان

 1. لوله های پلی اتیلن
 2. لوله های مانسمان رایج
 3. لوله های بدون درز فولادی
 4. لوله های آلیاژ غیر آهنی
 5. لوله های بدون درز مسی
 6. لولهای بدون درز HDPE
 7. لوله های بدون درز CPVC
 8. لوله های بدون درز UPVC

کاربرد لوله های مانیسمان

لوله مانیسمان معمولاً به دو روش لوله نورد گرم و لوله نورد سرد تولید می‌شود. لوله مانیسمان فولادی بر اساس شکل به دو نوع تقسیم می‌شود: شکل دَوار و شکل خاص. لوله مانیسمان در اشکال مختلف و متنوعی مانند مربعی، بیضوی، مثلثی، شش ضلعی، خربزه‌ای، ستاره‌ای و بال مانند تولید می‌شود. بیشترین قطر لوله مانیسمان ۶۵۰ میلیمتر و کمترین قطر آن ۰٫۳ میلیمتر است. بسته به کاربرد لوله مانیسمان، این لوله هم با دیواره‌های ضخیم و هم با دیواره‌های نازک تولید می‌شود. لوله مانیسمان فولادی عمدتاً در ساخت لوله‌های حفاری استفاده می‌شود که در زمین‌شناسی منابع نفتی کاربرد دارند. برخی از انواع لوله مانیسمان در صنایع پتروشیمی، ساخت دیگ‌های بخار، لوله یاتاقان و یا ساخت لوله‌های فولادی سازه‌ای در اتومبیل‌ها، تراکتورها و صنعت هوانوردی مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان از لوله مانیسمان برای انتقال انواع سیالات نظیر نفت، گاز، آب و ضایعات سیال استفاده کرد.

برخی از کاربرد‌های مهم لوله بدون درز به شرح زیر می‌باشد:

 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع دریایی
 • ساخت تجهیزات‌ هیدرولیک
 • ذخیره و انتقال هیدروژن
 • دیگ‌های بخار
 • استفاده در خطوط انتقال صنایع غذایی و دارویی
 • انتقال مواد با دمای بالا
 • خطوط انتقال برق
 • انتقال مواد خورنده و سمی

مقایسه لوله مانیسمان با سایر لوله‌های صنعتی

لوله مانیسمان، لوله‌های فولادی درزدار و انواع لوله فلزی برای نصب در شرایط ویژه نظیر فشارهای عملیاتی بالا طراحی شده‌اند. البته سایر لوله‌های صنعتی نظیر لوله پلی‌اتیلن و لوله یو پی‌وی‌سی (UPVC) نیز قابلیت نصب در فشار معمولی و فشار بالا را دارند اما در برخی موارد بنا بر صلاحدید مهندسان باید از نوع به خصوصی از لوله و اتصالات در سیستم‌های لوله‌کشی و تأسیسات استفاده شود.

قیمت خرید لوله مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان با توجه به فاکتورهایی مانند سایز، سازنده، کشور تولید کننده و کیفیت تعیین شده و برای این منظور میبایست از ابعاد محصول خود اطلاع کافی داشته باشید. هم اکنون در بازار ایران علاوه بر لوله های تولید داخل محصولاتی از کشورهای چین، هند و آلمان. قیمت لوله مانیسمان نیز به فروش می رسند که باعث ایجاد نوساناتی در قیمت این تجهیزات شده است. شما برای آگاهی از آخرین قیمت انواع لوله های مانیسمان می توانید با شماره تلفن …… تماس حاصل فرمایید.

سخن آخر

لوله های مانیسمان با توجه به کاربرد حساسی که در صنایع تحت فشار دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. یکدست بودن و عدم وجود درز و خط جوش در لوله مانیسمان سبب افزایش استحکام و مقاومت به تغییرات دمایی و خوردگی و همچنین بیشتر ‌بودن طول عمر مفید آن شده است. روش‌های مختلف تولیدی با توجه به تجهیزات و انرژی که نیاز دارند، منجر به اختلاف قیمت انواع لوله‌های مانیسمان می‌شوند.

سوالات متداول

مهم‌ترین کاربردهای لوله‌های مانسمان مربوط به چه حوزه هایی می شود؟

صنایع پتروشیمی، ساخت دیگ‌های بخار، لوله یاتاقان، لوله‌های فولادی سازه‌ای در اتومبیل‌ها، تراکتورها و صنعت هوانوردی، انتقال انواع سیالات نظیر نفت، گاز، آب و ضایعات سیال.

از رایج ترین روش های تولید لوله مانیسمان به چند مورد اشاره کنید؟

ریخته‌گری گریز از مرکز، نورد و اکستروژن شمش‌های فولادی.