یکی از تجهیزات کاربردی برای انشعاب گیری جریان آبیاری، استفاده از لوله های هیدروفلوم است.

این لوله ها که در بازار با نام لوله های تاشـونده نیز شناخته می شوند، عموما از جنس پلی اتیلن نرم ساخته شده و برای انتقال آب به سطح اراضی کشاورزی و مزارع استفاده می‌شوند. مهمترین مشخصه لوله های هیدروفلوم را میتوان  کاهش مصرف آب و انعطاف زیاد آن ها دانست.

چنانچه نسبت به آشنایی با شرایط استفاده و کاربردهای لوله های هیدروفلوم علاقه مند هستید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

خرید لوله هیدروفلوم از انرژیسازان

خرید لوله هیدروفلوم از انرژیسازان

آشنایی با لوله های هیدروفلوم

به بیان ساده هیدروفلوم، لوله هایی از جنس پلی اتیلن نرم و سبک هستند که برای انتقال و توزیع آب در مزارع مورد استفاده قرار می گیرند.این لوله ها شباهت زیادی به لوله پلی اتیلن دارند.

خروج آب در این روش به وسیله دریچه های مخصوص انجام گرفته و جالب است بدانید که این دریچه ها قابل تنظیم هستند.

لوله های هیدروفلوم یا تاشونده بیشتر برای استفاده در زمین های شیب دار مناسب بوده و به دلیل انعطاف پذیری بالا، گزینه مناسبی برای انشعاب گیری نوارهای انتقال آب محسوب می شوند.

لوله‌ ها توسط گیره‌ای مخصوص به دهانه‌ی خروجی آبگیر متصل شده و به لحاظ سهولت حمل و نقل لازم است تا قبل از استفاده به وسيله چهار عدد پيچ و مهره مخصوص همراه، آن را آماده ساخت.

عموما به دلیل محدوديت تحمل فشار لوله های هيدروفلوم، آبگيري آن ها از طريق وصل به استخر آبياري و يا يك مخزن آهني مانند بشكه و امثال آن و يا كانال‌ها و جوي‌هاي موجود انجام مي‌شود.

در حالت کلی استفاده از لوله های هیدروفلوم در موارد زیر توصیه می شود:

  • زمین هایی که با روش آبیاری سطحی(سنتی) آبیاری می شوند.
  • زمین هایی که امکان اجرای آبیاری تحت فشار در آنها وجود ندارد.
  • زمین های با خاک شور
  • برای آبیاری باغ ها

ضخامت لوله های هیدروفلوم

لوله هاي هيدروفلوم با ضخامت هاي پايین و به صورت رول تولید و بسته بندی می شوند. چرا که رول ها  به آساني قابل حمل  هستند.

اندازه های رایج این لوله ها در بازار عموما ۶، ۱۰، ۱۵، ۱۸ و ۲۰ اینچی بوده و بصورت تك لایه، دو لایه و تنوع رنگ جدار داخل و خارج متناسب با نیاز مصرف كننده قابل تولید می باشند.

لازم به ذکر است جنس هیدروفلوم از پلی اتیلن سبک با استفاده از افزودنی های لازم و تقویت شده به ضخامت ۷۰۰ میکرون تولید می شود.

لوله هیدروفلوم

لوله هیدروفلوم

دريچه هيدروفلوم 

دريچه ها در بدنه لوله هيدرو فلوم  و در مقابل رديف و كرت ها نصب مي شوند . همانطور که قبلا هم اشارهکردیم دریچه های هیدروفلوم قابل تنظیم بوده و همانند شير فلكه  عمل مي کنند. به این صورت که با توجه به مقدار آب مورد نياز در هر رديف تنظیم شده آب را انتقال می دهند.  همچنین در صورت عدم نياز به آبياري با بستن دريچه ها میتوان جریان ورود آب از مخازن ذخيره را متوقف کرد.

مزایای استفاده از لوله های هیدروفلوم

  • مقاوم در برابر تابش مستقیم نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش
  • خاصیت انعطاف پذیری بالا
  • سهولت در نصب و راه اندازی
  • مقاومت در برابر فرسایش و ضربه
  • قابلیت اتصال بر روی نوارهای انتقال آب

بست ها و اتصالات هیدروفلوم

باید اشاره کنیم، برای اتصال رول های هیدروفلوم به یکدیگر عموما از اتصالات ساده استفاده می شود. این اتصالات از ورق گالوانیزه تولید شده و در مقابل خوردگی و فرسایش مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می دهند. اتصالات موجود در بازار به صورت باز تحویل داده شده و در موقع نصب می بایست به وسیله پیچ و مهره های مخصوص به یکدیگر متصل شوند.

بست های مورد استفاده در اتصالات هیدروفلوم از دو قسمت تشکیل می شوند. کمربند این بست ها از فولاد ضد زنگ تولید شده و دارای طول عمر بالا و ضدخوردگی هستند. مکانیزم پیچی آن ها از قطعات آبکاری شده آهنی ساخته شده و برای ثابت نگه داشتن هیدرفلوم بر روی اتصالات مورد استفاده قرار می گیرند.

برای سهولت در حمل و نقل اتصالات به صورت باز عرضه شده و قبل از استفاده با قراردادن لبه اتصال بر روی لبه دیگر، با چهار عدد پیچ و مهره بسته می شوند.

دریچه های پیچی لوله های هیدروفلوم

دریچه های پیچی هیدروفلوم دارای دو قسمت هستند. پایه دریچه ها از pvc قابل انعطاف ساخته شده و در ساخت درپوش آن نیز از مواد صنعتی پروپلین استفاده می شود. دریچه ها قابل تنظیم بوده و میزان آبدهی آن ها از صفر تا ۴/۵ لیتر در ثانیه متغیر است. در شرایطی که فشار آب پشت دریچه یک متر باشد و دریچه ان کاملا برداشته شود، مقدار آبدهی تا حدود ۷ لیتر در ثانیه نیز افزایش می یابد.

امکان استفاده از کودهای شیمیایی در سیستم آبیاری

در صورتی که لوله های هیدروفلوم هم برای انتقال آب و هم نهرهای داخل مزرعه استفاده شود، میتوان کودهای شیمیایی را در مخزن و یا حوضچه هایی که از آن آب وارد سیستم هیدروفلوم می شود، به آب اضافه نمود تا ضمن حل شدن در آب، با آبیاری به پای گیاهان منتقل شود.

کاربرد کودهای شیمیایی همراه با آب آبیاری از طریق سیستم هیدروفلوم برای کودهایی که خاصیت حلالیت خوبی در آب دارند، امکان پذیر است. لازم به ذکر است میزان یکنواختی توزیع کود در این سیستم به مدیریت آبیاری زارع بستگی دارد.

نحوه جمع آوری لوله های هیدروفلوم

برای جمع آوری لوله ها ابتدا می بایست اتصالات و بست ها را جدا کرده و  سپس آب باقی مانده در داخل لوله را تخلیه کنیم. همچنین لازم است تا لوله ها را به دور محوری که معمولا جنس آن از چوب یا پلی اتیلن می باشد به صورت رول پیچیده و با استفاده از چرخ دستی به محل انبار حمل کنیم.
بهتر است در زمان انبار کردن لوله های هیدروفلوم به وجود موادی مانند سنگ ریزه، خاشاک و  اجسام نوک تیز در مسیر لوله دقت کرده و آنها را جمع آوریم کنیم.

سخن آخر

هیدرفلوم ها لوله هایی از جنس پلی اتیلتپن نرم و سبک هستند که برای انتقال به اراضی کشاوری و نزارع مورد استفاده قرار میگیرند. استفاده از لوله های هیدروفلوم در مناطرقی امکان پذیر است که در آن ها آب با استفاده از شیب زمین حرکت میکند. از شاخص ترین مزایای استفاده از این لوله ها میتوان به نقل و انتقال آسان، سهلوت در نصب و جمع آوری، صرفه جویی در مصرف آب (تا ۴۰ درصد) و کود های شیمیایی اشاره کرد. این لوله ها دارای دریچه های قابل تنظیمی هستند که این برای خروج آب در نقاط مختلف تعبیه شده و امکان آبیاری منظم و استفاده از تکنیک های آبیاری برای افزایش راندمان مصرف آب را فراهم میکنند. عموما طول عمر لوله های هیدروفلوم دو تا سه کشت می باشد. که البته فاکتورهایی مانند دقت در بهره برداری، نگهداری، جمع آوری و نحوه انبار کردن رول ها از  تاثیر زیادی در این میان برخوردار هستند.

سوالات متداول

منظور از لوله های لوله های هیدروفلوم چیست و چه نقسی در جریان آبیاری دارد؟

لوله هایی هیدروفلوم، لوله هایی از جنس پلی اتیلن نرم و سبک هستند که برای انتقال و توزیع آب در مزارع مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های هیدروفلوم برای استفاده در چه اراضی بیشتر توصیه می شوند؟

زمین هایی که با روش آبیاری سطحی(سنتی) آبیاری می شوند – زمین هایی که امکان اجرای آبیاری تحت فشار در آنها وجود ندارد – زمین های با خاک شور – برای آبیاری باغ ها.

لوله های هیدروفلوم در چه ضخامت هایی در بازار عرضه می شوند؟

اندازه های رایج این لوله ها در بازار عموما ۶، ۱۰، ۱۵، ۱۸ و ۲۰ اینچی بوده و بصورت تك لایه، دو لایه و تنوع رنگ جدار داخل و خارج متناسب با نیاز مصرف كننده قابل تولید می باشند.