چطور راندمان عمر لوله های کاروگیت را افزایش دهیم؟

اطلاعات زیادی درباره طول عمر لوله های پلی اتیلنی و لوله های کاروگیت در دسترس نیست.اما بر اساس تحقیقات آزمایشاتی در این باره انجام شده است که در مقاله طول عمر لوله پلی اتیلن چقدر است؟ (مطالعات ppi) به ذکر آن با منبع اشاره کرده ایم.

در این مطالعات از لوله های متنوعی تست گرفته شده و عمر آن به صورت تقریبی نشان داده شده است.اما در نصب لوله های از جنس پلیمر مانند لوله کاروگیت (به علت دولایه بودن لوله)، اطلاعات و مختصات نصب لوله و موقعیت و شرایط جوی و آب و هوایی و در نهایت زیست محیطی شرط اصلی افزایش یا کاهش طول عمر مفید لوله های کاروگیت می باشد.

MRS چیست و چگونه می تواند عمر لوله کاروگیت را کاهش دهد؟

MRS کمیتی است که به مقاومت مکانیکی لوله نیز بستگی دارد اما در تعریف کلی باید بگوییم که MRS مقدار مقاومت مواد به کار رفته در لوله در برابر فشار داخلی در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد در طول مدت ۵۰ سال است!

بنابراین اگر در پروژه ای دمای محیط به ۳۰ درجه سانتی گراد برسد، قطعا به این دلیل که مقدار دما از حالت استاندارد بالاتر است، راندمان و طول عمر لوله کاهش پیدا می کند.

این موضوع به این معنی نیست که اگر دما مثلا ۱۰ درجه باشد، طول عمر لوله افزایش پیدا می کند! در واقع کاهش دما نیز می تواند منجر به کاهش طول عمر لوله شود.

در واقع بهترین دما برای نگهداری لوله های کاروگیت متوسط دمای طول شبانه روز است که میزان آن می بایست نزدیک به ۲۰ درجه سانتی گراد باشد.

استاندارد بودن لوله و استفاده از مواد مرغوب در تولید عمر آن را افزایش می دهد!

مواد پلیمری در درجه بندی متفاوت عرضه می شوند.متاسفانه به دلیل اینکه مشتری محترم در بطن تولید لوله نیست، فقط می تواند محصول نهایی را مشاهده نماید و خبری از تولید نیست!

هر چند درج علامت استاندارد می تواند خیال مشتری را راحت نماید اما این موضوع نیز راه در رو های زیادی را برای برخی از افراد فراهم آورده است.طبیعی است که هرچقدر مواد تهیه شده از پتروشیمی (مواد پلیمری) کیفیت بیشتر و بالاتر و با خلوص بیشتری باشند، لوله طول عمر بیشتری خواهد داشت.

شرایط محیطی تحت فشار

در کاربرد های لوله پلی اتیلن به بررسی کاربرد های خارق العاده این لوله های پرداختیم و در لوله پلی اتیلن کشاورزی نیز این موضوع را کاملا باز کردیم که شرایط زمین های کشاورزی و خروج فاضلاب و زهکشی آن ها ملزم به استفاده از لوله های کاروگیت می باشد.

همینطور ذکر شد که در این زمین ها به دلیل عبور ماشین آلات سنگین کشاورزی مانند کمباین و یا تراکتور ممکن است مقاومت مکانیکی و PN لوله کاهش پیدا کند!

بنابراین مهندسی خط لوله به شکل صحیح و انتخاب سایز مناسب لوله تحت فشار و فشار مناسب از کاهش طول عمر لوله کاروگیت جلوگیری می نماید.

خاک، محیط اطراف و عوامل بیرونی

خوشبختانه لوله های کاروگیت هیچ ارزش غذایی برای میکرو ارگانیسم ها ندارند.بنابراین این لوله ها خورده نمی شوند.اما ممکن است تحت شرایط خاصی دچار نشتی شوند.بروز هر گونه مشکل بیرونی در لوله های کاروگیت ممکن است طول عمر آن را به شدت کاهش دهد.در صورت عدم تعمیر و بهینه سازی خط لوله کشی، طول عمر این لوله ها حتی به ۱۰ سال هم نخواهد رسید!

باید مطمئن باشید این لوله ها در معرض مواد شیمیایی مانند شوینده های صنعتی و حلال های صنعتی در طولانی مدت قرار نمی گیرند.

نحوه تعبیه لوله کاروگیت و ارتباط آن با عمر لوله

این مورد نیز از موارد بسیار مهمی است که می بایست به آن حتما توجه داشت.اتصالات لوله و خوب متصل شدن آن ها به هم می تواند تا حد زیادی از کاهش راندمان لوله کشی جلوگیری نماید.

به طور مثال در نقاطی که خط لوله تغییر می کند، می بایست اتصالات به نحوی برقرار شوند که مواد جامع در سیال جاری درون لوله با شدت به آن برخورد نکنند چرا که ممکن است در سطح درونی لوله SCAR یا خطوطی را ایجاد کند که در طولانی مدت از دبی سیال جاری درون آن جلوگیری می کند.

همچنین در بستر لوله از تعبیه خاک سفت و سنگ و کلوخ جلوگیری کنید.چرا که می بایست فشارسنجی خاک انجام شود و سپس لوله را نصب کرد.اگر خاک اطراف لوله سفت باشد، در جایگیری لوله بعد از ۳ ماه به مشکل خواهد خورد و ممکن است اثرات منفی در شکل قرار گیری لوله ایجاد شود و اتصالات را تضعیف کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *