دستگاه تصویه آب

دستگاه تصفیه آب | تصفیه آب خانگی | خرید آب تصفیه کن خانگی

در یک تعریف کلی به تمامی مراحل و اقداماتی که به منظور جداسازی آلودگی و ذرات معلق در آب انجام میگیرد، فرآیند تصفیه آب گفته می شود. این فرآیند در واقع شامل حذف و جداسازی باکتری ها، گل و لای، کلر و املاح مضر از آب شده و درصد ناخالصی های موجود را به حداقل می رساند. دستگاه تصفیه آب بر اساس نوع کارکرد می تواند در ابعاد صنعتی و یا خانگی استفاده شود. در هر دو این موارد عملکرد دستگاه تصفیه آب تفاوتی نکرده و صرفا در مدل های خانگی ما شاهد افزایش نسبی دقت و راندمان دستگاه نسبت به سایر مدل ها هستیم. در این محتوا قصد داریم تا در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی و مکانیزم عمل آن اطلاعاتی را در اختیار شما دوستان گرامی قرار دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

آشنایی با دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب از یک سری فیلترهای مخصوص تشکیل شده که هر کدام از این فیلترها وظیفه جداسازی و از بین بردن بخشی از ذرات و آلودگی های موجود در آب را بر عهده دارند. آب خروجی از این دستگاه، دارای کیفیت بالایی بوده و کاملا سالم و بهداشتی است. دستگاه های تصفیه کننده آب با توجه به مدلی که دارند و نیز با توجه به کمپانی تولید کننده آن ها دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند و شما برای انتخاب و خرید دستگاه آب تصفیه کن می بایست به برند، مدل دستگاه و تعداد فیلترهای آن توجه داشته باشید.

کاربرد دستگاه تصفیه آب خانگی

زمانی که مقدار زیادی از املاح معدنی، فلزات سنگین و یون‌ها در آب وجود داشته باشند، سختی آب به وجود می‌آید. این عارضه میتواند زمینه ساز مشکلات زیادی برای انسان شده و در دراز مدت بیماری های گوارشی زیادی را به وجود آورد. به عنوان مثال، تشکیل رسوب در وسایل خانه از جمله سماور، کتری ولوله‌های آبگرمکن باعث مسدود شدن خروجی آن‌ها می‌شود. برای از بین بردن سختی آب روش های مختلفی وجود دارد که متداول ترین و در عین حال مطمئن ترین این روش ها استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است.

در ادامه به چند مورد از مهمترین مزیت های استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی اشاره می کنیم:

  • جداسازی ذرات معلق و گل و لای
  • جداسازی آلاینده های دارای طعم و بو
  • جدا کردن املاح مضر از آب (به روش تبادل یونی)
  • دفع ناخالصی های بسیار کوچک

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب

برای اینکه بدانیم چه دستگاه تصفیه آبی بخریم باید در وهله‌ی اول با انواع دستگاه تصفیه آب و مکانیزم‌های تصفیه آشنایی قابل قبولی داشته باشیم. همانطور که اشاره شد این روش‌ها بر اساس نحوه‌ی تصفیه آب و تعداد فیترها تقسیم بندی شده و از متداول ترین آنها میتوان به دستگاه تصفیه آب سرشیری، رومیزی، زیرسینکی، اسمز معکوس RO، سه مرحله ای، شش مرحله ای و دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی اشاره کرد.

مراحل تصفیه آب خانگی

به طور کلی میتوان گفت، مکانیزم دستگاه‌های تصفیه آب معمولا با تعداد مراحل آن تغییر می‌کند. در حال حاضر دستگاه‌های ۳ الی ۸ مرحله‌ای در بازار وجود دارند. مسلما هر چقدر تعداد مراحل بالاتر باشد کیفیت آب خروجی هم بالا می‌رود چرا که تعداد فیلترهای بیشتر با مکانیزم متفاوت می‌توان روی آن نصب کرد و در نتیجه آلاینده‌های بیشتری از آب گرفته می‌شود. اما مکانیزم کلی دستگاه های تصفیه موجود در بازار به این صورت است که:

در مرحله اول تصفیه از فیلتر پلی پروپیلن یا الیافی استفاده می‌شود تا مواد جامد و درشت مثل شن، ماسه، لجن و جلبک‌ها موجود در ابتدای کار جذب شوند.

در مرحله دوم تصفیه از فیلتر کربن پودری که معمولاً از جنس پوسته نارگیل است استفاده شده و با استفاده از آن مواد شیمیایی، حشرات و عوامل بیماری‌زا که باعث ایجاد طعم، بو و رنگ نامطلوب در آب می‌شوند، را جدا میکنیم.

در مرحله سوم تصفیه، فیلتر کربن بلاک به‌وسیله منافذ فراوان و ریز و همچنین مواد کربنی مواد شیمیایی، عوامل بیماری‌زا و کلر را جذب کرده و در نتیجه باعث از بین رفتن بوی بد کلر از آب می‌شود.

و در نهایت در مرحله چهارم تصفیه آب عمدتا از روش اسمز معکوس استفاده شده و بدین طریق باعث حذف مواد شیمیایی مانند نیترات، انگل‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا شده و همچنین سختی آب را کاهش می دهیم.  نیترات ها مواد سمی هستند که توسط این فیلتر به خوبی جذب شده و وارد آب آشامیدنی نمی‌شوند و ۹۹-۹۸ درصد ناخالصی‌ها توسط این فیلتر حذف می‌شوند.

انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلترهای اصلی که در دستگاه تصفیه آب خانگی برای حذف آلاینده‌ها آب استفاده می‌شود شامل فیلتر پلی پروپیلن، فیلتر کربن پودری، فیلتر کربن بلاک، فیلتر ممبران، فیلتر پست کربن و فیلتر مینرال است. آب شهری که وارد دستگاه تصفیه کن خانگی می‌شود براساس کاری که هر کدام از این فیلترهای تصفیه آب انجام می‌دهند آلاینده‌های آب را به خوبی جذب کرده و آن را به طور کامل تصفیه می‌کنند.

تفاوت دستگاه تصفیه آب مخزن دار و بدون مخزن

دستگاه تصفیه آب بدون مخزن از دستگاه ها فاقد پمپ و جریان برق بوده و کار تصفیه را با فشار آب شهری انجام می دهند. این دستگاه ها بدون مخزن فاقد سیستم خروج فاضلاب و شیر کنترل می باشند و طی ۵ الی ۷ مرحله فیلتر پشت سر هم آب را تصفیه می کنند. کم هزینه بودن و عملکرد نسبتا ساده از مهمترین مزیت های دستگاه تصفیه آب بدون مخزن به شمار می رود. اما در در دستگاه های مخزن دار، آب ورودی از سه مرحله فیلتر عبور کرده و در ادامه با عبور از ممبران اسمز معکوس تمام آلودگی های شیمیایی و مضر آن جدا شده و در نهایت آب از طریق سیستم فاضلاب دستگاه خارج می شود. این دستگاه ها به دلیل داشتن پمپ و مخزن نسبت به دستگاه تصفیه بدون مخزن از قیمت بالاتری برخوردار می باشند و در عوض این امکان را دارند تا آب تصفیه شده را در خود  ذخیره کنند. از سایر امکانات دستگاه های تصفیه مخزن دار میتوان به سیستم کنترل آب اتوماتیک اشاره کرد که با استفاده از آن هر زمان آب درون مخزن از مقدار معین کمتر شود؛ دستگاه به صورت اتوماتیک شروع به تصفیه آب و ذخیره آن درون مخزن می کند.

قیمت خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی با توجه به عوامل متعددی با یکدیگر متفاوت هستند. این دستگاه ها براساس نوع فیلترها، روش های تصفیه، اندازه دستگاه، برند دستگاه، کیفیت و کارایی دستگاه، شامل قیمت های متفاوتی شده و از بین این دستگاه ها آن هایی که شامل فیلتر ممبران و سیستم اسمز معکوس هستند از همه گران تر می باشند. چرا که این دستگاه ها نسبت به سایر موارد دقت بالاتری دارند.

به همین دلیل میتوان گفت که قیمت گذاری پیش فرض بر روی دستگاه تصفیه آب خانگی امکان پذیر نیست چون اکثر این دستگاه ها وارداتی و تولیدی کشورهای دیگر هستند.  شما در صورت علاقه مندی به کسب اطلاع از مشخصات و قیمت خرید دستگاه های تصفیه آب خانگی بسته به نوع کاربرد و بودجه خود میتوانید با استفاده از شماره تماس ….. با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

برای اینکه بهترین فیلتر تصفیه آب را برای خانه و یا محل کارتان انتخاب کنید باید چند نکته مهم را حتما مد نظر داشته باشید.

  • اطلاع از زمان تعویض فیلتر دستگاه

برای انتخاب فیلتر تصفیه آب مناسب قبل از هر چیز باید نوع فیلترها را مشخص کنید. اینکه زمان تعویض کدام فیلتر رسیده و باید تعویض شود بسیار مهم است. معمولا روی فیلترها عمر مفید آن‌ها درج می‌شود اما برای اطلاعات بیشتر باید بدانید که فیلتر پلی‌پروپیلن ۶ الی ۹ ماه کارایی دارد. در این موارد بهتر است، بهتر است فیلترهای اورجینال را از نمایندگی مستقیم آن‌ها در ایران تهیه کنید. چرا که فیلترهایی متداول موجود در بازار تحت عنوان مختلفی فروخته می‌شوند و نمی‌توان از اصالت آن‌ها اطمینان حاصل کرد.

  • توجه به مشخصات و امکانات دستگاه

توصیه می کنیم به جای نگاه کردن به قیمت بهترین مارک فیلتر به ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و امکانات‌ آن‌ها دقت کنید. به عنوان مثال،  فیلترها نباید حین قطع آب جلوی جریان آب را بگیرند و این مسأله بسیار اهمیت دارد. چرا که مواقعی وجود دارد که برق قطع می‌شود و تا ساعت‌ها وصل نمی‌شود و در این مدت زمان اگر فیلترها جلوی آب را بگیرند امکان استفاده از آب آشامیدنی وجود ندارد.

  • توجه به ظرفیت فیلتر دستگاه

به ظرفیت فیلترها دقت کنید معمولا فیلتر تایوانی اصل تا ۲۲۰ لیتر در شبانه‌روز ظرفیت دارد که برای یک خانواده پرجمعیت کاملا مناسب و ایده‌آل است و با مشکل کمبود آب آشامیدنی برای شستشوی ظرف‌ها و میوه‌ها، غذاپختن و … مواجه نخواهید بود. همچنین بعد از خرید نوشته‌های روی فیلترها را با دقت بخوانید و اگر ایرادی در نگارش نام برند و بسته‌بندی آن مشاهده کردید احتمالا تقلبی است. توجه داشته باشید که فیلترهای اورجینال این ایرادات ساختاری ندارند اما فیلترهای نامرغوب و تقلبی معمولا دارای غلط املایی هستند و یا رنگ برند با رنگ درج شده روی فیلترها همخوانی ندارد.

  • توجه به قیمت درج شده برای دستگاه

قیمت بهترین مارک فیلتر حتما باید با قیمت معمول آن همخوانی داشته باشد. اگر خیلی کمتر از قیمت واقعی فیلترها باشد می‌تواند دلیلی برای تقلبی بودن آن باشد و اگر قیمت آن بسیار بالاتر باشد خریدن آن صرفه اقتصادی ندارد و بهتر است جای دیگری را برای خرید انتخاب کنید.

نتیجه گیری

دستگاه تصفیه آب خانگی به یکی از محصولات پرکاربرد منازل و آپارتمان ها تبدیل شده که به کاهش ناخالصی های مضر کمک میکند. در مقاله فوق اطلاعاتی نسبتا جامع درمورد انواع و مراحل تصفیه آب در این دستگاه ها اشاره کردیم. شما در صورت علاقه مندی به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدل و قیمت خرید این محصولات میتوانید از طریق شماره تماس ….. با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

  • کاربرد اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی مربوط به چه مواردی میشود؟

جداسازی ذرات معلق و گل و لای، جداسازی آلاینده های دارای طعم و بو، جدا کردن املاح مضر از آب (به روش تبادل یونی) و دفع ناخالصی های بسیار کوچک.

  • از متداول ترینمدل های دستگاه تصفیه آب خانگی به چند مورد اشاره کنید؟

دستگاه تصفیه آب سرشیری، رومیزی، زیرسینکی، اسمز معکوس RO، سه مرحله ای، شش مرحله ای و دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *