دیگ های آب گرم، مخازن پر فشاری هستند که به منظور گرم نگه داشتن یا تولید بخار طراحی شده اند. امروزه از این دیگ ها در مجموعه های مسکونی و تجاری استفاده زیادی می شود. مکانیزم عمل دیگ های بخار به این صورت است که ابتدا آب ورودی از قسمت پایین دیگ وارد آن شده و در هریک از پره ها توزیع می شود. سپس این آب از پایین پره به سمت بالای آن حرکت میکند و با گاز های داغ حاصل از احتراق که از داخل  بخش تو خالی حرکت می کنند تبادل حرارتی انجام میدهد و گرم میشود.

شما همچنین میتوانید برای افزایش بازدهی این دستگاه ها از مشعل هایی گازوئیلی نیز در کنار آنها بهره ببرید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را مزایا و معایب استفاده از دیگ های آب گرم در تاسیسات صنعتی و مسکونی و همچنین دسته بندی آنها بیشتر آشنا کنیم. لطفا با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

دیگ آب گرم چیست؟

دیگ آبگرم ، دستگاهی استوانه ای شکل می باشد که دارای یک مخزن با تعدادی لوله که درون آن قرار دارد. هدف اصلی این دستگاه گرم کردن آب برای سیستم های گرمایشی، تهویه و سیستم آب گرم ساختمان ها است.

در واقع این دیگ وظیفه گرم کردن آب و سپس انتقال آن به بخش های مورد نیاز در صنایع مختلف را بر عهده دارد.

برای جنس بدنه این دیگ ها عمدتا از چدن و فولاد استفاده می شود و چون به صورت قطعه قطعه مونتاژ می شود، امکان تغییر ظرفیت حرارتی آن نیز وجود خواهد داشت.

انواع دیگ آب گرم از لحاظ جنس

در حالت کلی دیگ آب گرم را می توان از لحاظ بدنه به دو قسمت چدنی یا فولادی تقسیم بندی کرد که این تقسیم بندی با توجه به جنس بدنه ساخت انجام میشود:

  • دیگ فولادی

این نوع دیگ فولادی ساختار ساده‌ای دارد و از ورق و لوله‌های فولادی و به شکل یک‌تکه ساخته می‌شود. دیگ‌ فولادی راندمان بالاتری دارند و همچنین به نسبت دیگ‌های چدنی طول عمر بالاتری نیز دارند. دیگ های آبگرم فولادی صرف نظر از ظرفیت، ابعاد و فشار کار به دو نوع فایر تیوب و واتر تیوب نیز تقسیم می شوند:

  • دیگ چدنی

این نوع دیگ از پره‌های چدنی و کنارهم (متناسب با ظرفیت گرمایشی موردنظر) تشکیل شده و هرچه تعداد پره ها بیشتر باشد، مقدار ظرفیت حرارتی آنها نیز بیشتر می شود .

دیگ‌ آب گرم چدنی در سیستم گرمایش و تهویه مطبوع جهت تولید آب گرم با دمای  تا ۹۰  درجه سانتیگراد استفاده می شود. به عبارتی گرمای حاصل از احتراق از بین پره‌های دیگ چدنی عبور می‌کند و سپس گرمای آن به آب داخل پره‌ها (مخزن آب دیگ) منتقل می‌گردد.

عوامل موثر در انتخاب دیگ آب گرم

  • میزان ضریب ایمنی
  • میزان مصرف انرژی
  • هزینه های تعمیر و نگهداری
  • میزان ظرفیت گرمایی در فشار بالا
  • میزان عمر دستگاه
  • دمای آب برگشتی به دستگاه
  • قابلیت تغییر ظرفیت گرمایی دستگاه

اهمیت استفاده از دیگ آب گرم

امروزه استفاده از موتورخانه‌ها و به طور کلی سیستم‌های حرارت مرکزی مانند دیگ آبگرم یا دیگ آب بخار امری بسیار رایج است. چرا که این سیستم‌ها به سادگی قابل پیاده سازی هستند، بازدهی بالایی دارند و از نظر هزینه‌ها نیز در دسته‌ی مقرون به صرفه قرار می‌گیرند. نکته‌ی بسیار مهم این است که سیستم‌های حرارتی و موتورخانه‌ها در ساختار خودشان از یک دیگ آبگرم بهره می‌برند که این دیگ تاثیر مستقیم و به سزایی روی عملکرد سیستم حرارتی نیز دارد. با توجه به این که امروزه همه به دنبال استفاده از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین تجهیزات هستند لازم است تا شما را کمی بیشتر با دیگ آبگرم آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید تا در ادامه‌ی این مطلب در کنار هم انواع دیگ آبگرم و کاربردهای مختلف هر کدام از این دیگ‌ها را بررسی کنیم.

مقایسه‌ی دیگ‌ آب گرم چدنی و فولادی

دیگ‌های چدنی نقش آچارفرانسه را در سیستم‌های گرمایشی دارند و از آن‌ها می‌توان در بخش گسترده‌ای از سیستم‌ها مورد استفاده قرار داد. جابه‌جایی دیگ‌های چدنی، به نسبت دیگ‌های فولادی، بسیار ساده‌تر و راحت‌تر است. از طرفی دیگ‌های چدنی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت قابل قبولی دارند. قیمت خوب این دیگ‌ها نیز باعث شده است تا استفاده از آن‌ها بسیار رایج باشد.

اگر از افراد با تجربه در مورد این دو بپرسید بدون شک به شما خواهند گفت که جابه‌جایی دیگ‌های چدنی، به نسبت دیگ‌های فولادی، بسیار ساده‌تر و راحت‌تر است. چرا که دیگ‌های فولادی سنگین‌تر و پرحجم‌تر هستند و بیشتر در سیستم‌های صنعتی و بزرگ به کار می‌روند. راندمان کاری آن‌ها بسیار بالاست و ظرفیت گرمایی آن‌ها نیز بسیار خوب است. دیگ آبگرم فولادی عمر بیشتری نسبت به نوع چدنی دارد و برای سیستم‌های بزرگ و پرفشار قابل اطمینان‌تر هستند.

 

دیگ چدنی دیگ فولادی

 

حمل و نقل آسان حمل و نقل سخت
سادگی تعویض پره در صورت

خرابی پره

زمانبر بودن تعمیر به دلیل عملیات

جوشکاری ،تعمیر یا تعویض لوله ها

دارای محدویت ظرفیت ظرفیت بالا
ارزانتر گران تر
مناسب  سیستم‌های حرارتی با فشار کاری پایین ( پروژه های کوچک) مناسب  سیستم های حرارتی ظرفیت بالاتر (پروژه های بزرگ)
میزان رسوب‌گیری بالا میزان رسوب‌گیری پایین
جنس چدن جنس فولاد
راندمان کمتر راندمان بیشتر

 

مزایای استفاده از دیگ آب گرم چدنی و فولادی

مزایای استفاده از دیگ آبگرم چدنی مزایای استفاده از دیگ آبگرم فولادی

 

عمر زیاد (مقاومت در برابر خوردگی) مقرون به صرفه و هزینه تولید پایین
حمل و نقل اسان (بدلیل پره ای بودن) سهولت تعمیر
قابلیت افزایش ظرفیت گرمایی با

افزایش پره ها

مقاومت بالا در برابر فشار
امکان تعویض سریع پره های شکسته عملکرد بدون محدودیت در

ظرفیت های بالا

 

منظوراز دیگ بخار چیلر چیست؟

در تاسیسات ساختمانی دیگ بخار به جای استفاده از هوا برای انتقال گرما در تمام محیط آب گرم را پخش می کند. شبکه ای از لوله ها در زیر زمین به هم متصل شده اند که برای گرم نمودن محیط باید حرارت دریافت کنند.به همین دلیل بخاری های پایه یا رادیاتور به آن وصل است. زمانی که ترموستات دیگ بخار چیلر را فعال کند سپس آب گرم درتمام شبکه لوله کشی پمپ می شود. از آنجا که آب از طریق لوله های زیر کف جریان می یابد ، گرمای حاصل از آن به سمت بالا حرکت می کند.

برای گرمایش و خنک شدن در سیستم های قدیمی الزاما از هوا استفاده می شود، ولی در سیستم دیگ بخار چیلر از آب استفاده می شود، که خیلی کار آمدتر است به خاطر اینکه دما را فراهم می کند. و به لوله کشی آب شرب وصل هست. یک دیگ بخار چیلر با کمک گرفتن از انرژی حرارتی تولید شده به جای آب گرم داخل لوله ها محیط را گرم می کند.

 

سخن آخر

دیگ های آب گرم به عنوان یکی از پرکاربردترین ابزارهای مجتمع عای مسکونی و صنعتی محسوب می شوند که از آنها عمدتا به منظور گرم نگه داشتن یا تولید بخار استفاده می شود. در مقاله فوق سعی داشتیم تا به انواع و مزایای استفاده از این ابزارها اشاره نسبتا جامعی داشته باشیم. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تهیه این محصولات میتوانید، از طریق شماره تماس های درج شده با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

منظور از دیگ آب گرم چیست؟

دیگ آبگرم ، دستگاهی استوانه ای شکل می باشد که از آن به منظور گرم کردن آب برای سیستم های گرمایشی، تهویه و سیستم آب گرم ساختمان ها استفاده می شود.

دیگ های آب گرم به لحاظ جنس به چند دسته تقسیم شده و شامل چه مزایایی می شوند؟

در یک دسته بندی کلی دیگ آب گرم را می توان از لحاظ بدنه به دو قسمت چدنی یا فولادی تقسیم بندی کرد که اطلاعات مربوط به مزایا و تفاوت های آنها در مقاله فوق به اطلاع دوستان گرامی رسانده شد.