Loading...

لوله زهکش

لوله زهکش

خارج‌کردن آب های اضافی از یک‌ سطح و‌ معبر و‌ محل مشخص،خارج کردن آب های زیرزمینی،رواناب ها توسط پمپاژ کردن یا جریان ثقلی را زهکش می گویند. زهکش در دو زمینه مشخص انجام‌ می گیرد یکی در صنعت عمران و ساخت و‌ساز برای خارج کردن آب های اضافی از مسیر سازه و دیگری کنترل سطح میزان آب در مزارع کشاورزی برای کنترل کردن مواد معدنی موجود در خاک

زهکشی در گذشته به روش های استفاده از لوله های سیمانی ، سنگ و شاخ و برگ درختان بود. در ایران نیز زهکشی در زمان های هخامنشیان بوده اما در دوره ی معاصر در خوزستان در دانشکده ی کشاورزی اولین بار صورت گرفته است که با استفاده از لوله های سفالی صورت می گرفته و بعد ها با استفاده از لوله های پلی اتیلنی و پی وی سی با جداره نازک صورت میگرفته که لوله را بر اساس نیاز سوراخ می کردند و شیار میزدند

لوله زهکش چیست

بهترین روش برای زهکشی کردن لوله گذاری می باشد،بسیاری از روش های زهکشی سنتی قدیمی بوسیله ی ساخت حفره و‌کانال های دستساز از خشت و گل و اخیرا سیمان بوده است.

زهکشی با روش های جدیدتر بصورت استفاده از لوله های پی وی سی و پلی اتیلن و آهنی بوده که لوله کش ها  سوراخ میکردند و آماده کردن این لوله ها کار سخت و وقت گیری بود و البته هزینه های زیادی هم داشت، لوله های پلی اتیلن از همه ی روش ها بهتر بود برای اینکه بصورت کلاف بوده و حمل ۱۰۰ متر لوله بصورت یک‌کلاف امکان پذیر است و براحتی سوراخ می شود ولی بهرحال سوراخ کردن لوله های پلی اتیلنی هم هزینه دارد و زمان بیشتری میگیرد. لوله های زهکشی اخیرا از مواد پی وی سی تولید می شوند بسیار سبک هستند سوراخ دار و آماده ی استفاده هستند.

لوله های زهکشی پی وی سی

تولید لوله زهکش بسیار دقیق است ابتدا باید لوله با استفاده از مواد پی وی سی به روش اکسترودر تولید می شود و بعد با توجه به نیاز مشتری نیمه مشبک یا تمام مشبک در قالب های معینی آماده می شود و در صورتیکه نیاز به پوشش باشد الیاف ها به روش های نساجی مدرن دور لوله تابانده می شود .

لوله های زهکشی پی وی سی بسیار منعطف و سبک‌هستند ولی نمیتواند بار ترافیکی زیادی را تحمل کنند بهمین دلیل در عمق بالا نصب می گردد و روی آنها سنگ و ماسه دانه بندی شده میگذارند. در مواردی که نیاز است بار ترافیکی زیادی تحمل کند از لوله های کاروگیت پلی اتیلنی استفاده می شود که با کمک دریل یا فرز سوراخ می شود.

استفاده از سیستم های زهکشی بسیار حیاتی ست در صورتیکه آب به مسیر صحیح خودش هدایت نشود موجب خسارت های زیادی میشود. اگر آب در زمین های کشاورزی بماند و بصورت صحیح حجم آب کنترل نشود باعث آسیب های جدی به سیستم کشاورزی می شود.  اگر آب در مسیر ساختمان ها بماند و‌بطور صحیح خارج نشود آب ساختمان را از بین میبرد ، برای دیوار ها و پل ها هم بسیار حیاتی ست.

زهکشی هزینه ی بسیار ناچیزی در مقایسه با هزینه های دیگر در ساخت و ساز دارد، اگر زهکش بصورت دقیق و‌صحیح انجام نشود،آب در مسیر دیوار ها و پل ها و ساختمان ها می ماند و خسارت های زیادی به زیر ساخت ها می زند.

قیمت لوله زهکشی با توجه به اینکه لوله سبک است بسیار مناسب است از طرفی این لوله نیاز به سوراخ کاری ندارد و هزینه حمل و اجرای بسیار مناسبی دارد .

خرید لوله زهکش بسیار آسان است کافیست ابتدا سایز لوله را مشخص کنید بعد مشخص کنید که می خواهید پوشش دار باشد یا بدون پوشش می خواهید با استفاده از سنگ و شن و ماسه پوشش دهید و در آخر تعیین کنید بین دو نوع تمام مشبک و نیمه مشبک کدام نوع را می خواهید

ردیف سایز mm سایز INCH متراژ کلاف نوع لوله تعداد در کامیون قیمت-تومان ثبت سفارش
1 100 4 100 بدون پوشش 12 کلاف تماس بگیرید ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور
2 125 5 100 بدون پوشش 10 کلاف تماس بگیرید ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور
3 160 6 70 بدون پوشش 9کلاف تماس بگیرید ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور
4 200 8 40 بدون پوشش 9کلاف تماس بگیرید ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور
5 100 4 100 با پوشش 11 کلاف تماس بگیرید ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور
6 125 5 50 با پوشش 9کلاف تماس بگیرید ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور
7 160 6 40 با پوشش 9کلاف تماس بگیرید ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور
8 200 8 20 با پوشش 8کلاف تماس بگیرید ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور
نظرات