Loading...

نوار تیپ - قیمت نوارتیپ

بازدید: 115

ایا تا به حال نوار تیپ به گوشتان خورده است؟ آیا می دانید نوار آبیاری چه کاربردی در صنعت کشاورزی و آبیاری قطره ای دارد؟
اگر کمی در حوزه کشاورزی فعالیت کرده باشید، قطعا نام نوار تیپ یا نوار آبیاری را شنیده اید.در آبیاری قطره ای از لوله هایی استفاده می شود تا آب را با کمترین آسیب به ریشه گیاهان برسانند، نام آن لوله ها، نوار تیپ است.

در این مقاله بیشتر با آبیاری قطره ای،مزایا و معایب نوار تیپ،انواع آن و قیمت آن اشنا می شوید.

خرید نوار تیپ ارزان قیمت یک اقدام پر ریسک است که می تواند همه ی سرمایه ی یک کشاورز را به باد دهد
قیمت ارزان فقط در همان لحظه ی خرید لذتبخش است
نکته مهم در خرید نوار تیپ : شرکت تولید کننده از خوش نامی برخوردار باشد و ترجیحا جز لیست تولیدکنندگان سامانه های نوین آبیاری باشد
به ضمانت های شفاهی یک فروشنده اعتماد نکنید 

آبیاری قطره ای چیست؟

آبیاری قطره‌ای نوعی از آبیاری برای کشاورزی است که با صرفه‌جویی در آب و کود، باعث می‌شود تا آب به‌آرامی از طریق لوله‌ها به ریشه گیاهان نفوذ کند و سطح خاک را کاملاً نم‌دار کند.
این کار از طریق لوله‌های باریکی انجام می‌شود که قطری حدود 15 میلیمتر دارند و به آن‌ها نوار تیپ یا نوار آبیاری می‌گویند. این نوارها آب را مستقیماً پایه گیاه می‌رساند. بنابر دلایلی، این روش آبیاری محبوبیت زیادی دارد. از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به حداقل رساندن تبخیر آب اشاره کرد.
جنس این وسیله از پلی اتیلن است که برخلاف لوله های پلی اتیلن سخت،نوار تیپ بسیار نرم است و انعطاف زیادی دارد.ضخامت نوار تیپ ها ممکن است زیاد یا کم باشد معمولا 175 میکرون و 200 میکرون هستند.
سوراخ هایی در نوارتیپ تعبیه شده که قطره های آب به راحتی از آن سوراخ ها خارج شده و بر روی گیاه ریخته می شود. فواصل این سوراخ ها 10،20 سانتیمتر است.

نوار تیپ رول های 1000 متری و 1500 متری هستند 

نوارتیپ در دو مدل 10 سانتیمتری و 20 سانتی متری پر فروش ترین هستند 

نوارتیپ ها در سه مدل بغل دوخت یا درز دار ، وسط دوخت و قطره چکاندار تقسیم می شوند

تاریخچه آبیاری قطره ای

آبیاری قطره‌ای ساده از زمان‌های بسیار قدیم مورداستفاده بوده است. فشن شنگ-چی چو یک فرد ژاپنی است که قبل از میلاد مسیح با استفاده از گلدان‌های خاک رس، برای اولین بار از این روش استفاده کرد.
اما آبیاری قطره‌ای مدرن از سال 1860 در آلمان شروع به کار کرد. در سال 1920 تحقیقات کامل شد و برای اولین بار از نوار تیپ‌ های قدیمی استفاده شد. همچنین ساخت نوار تیپ از پلاستیک، بعداً توسط هانیس تیل در استرالیا انجام شد.
آبیاری قطره‌ای مدرن از زمان اختراع آبپاش‌های ضربه‌ای در دهه 1930(که به‌عنوان اولین جایگزین برای آبیاری سطحی ارائه‌شده است)، به‌عنوان ارزشمندترین نوآوری در دنیای کشاورزی تبدیل‌شده است.

وزن هر رول 1000 متری نوارتیپ بطور معمول حدود 11 کیلوگرم می باشد مواردی هم با وزن بیشتر هستند

انواع استفاده از نوار تیپ

بعضی‌اوقات ممکن است در آبیاری قطره‌ای از میکرو اسپری استفاده کنند، که این دستگاه در یک منطقه کوچک آب می‌پاشد. میکرو اسپری معمولاً برای درختان یا گیاهانی که ریش‌های بسیار بزرگ دارند استفاده می‌شود.
همچنین آبیاری قطره‌ای زیرسطحی (SDI) به این صورت است که یک نوار آبیاری در زیرخاک و زیر ریشه گیاه دفن می‌شود و گیاه را آبیاری می‌کند. این روش معمولاً برای آبیاری یک ردیف محصول به‌ویژه در مناطقی که منابع آب محدود است استفاده می‌شود.
برای تعیین مناسب‌ترین سیستم آبیاری قطره‌ای لازم است مطالعه‌ای دقیق و در نظر گرفتن همه شرایط مانند خاک، آب، محصول و... انجام شود.
در سیستم‌های آبیاری قطره‌ای پمپ‌ها و شیرآلات ممکن است به‌صورت دستی با خودکار توسط یک کنترل‌کننده کار کنند و یک قسمت مهم در آبیاری داشتن فیلتراسیون مناسب و با کیفیت در مسیر لوله است.
بیشتر دستگاه‌های آبیاری قطره‌ای در نوار تیپ‌ها از نوعی فیلتر استفاده می‌کنند تا از گرفتگی در مسیر جریان آب توسط ذرات کوچک جلوگیری شود. اکنون فناوری‌های جدیدی به بازار عرضه‌شده است که گرفتی نوار تیپ‌ها را به حداقل می‌رساند.
برخی از سیستم‌ها آبیاری نیز بدون فیلتر نصب می‌شوند، زیرا از آب آشامیدنی و تصفیه‌شده استفاده می‌کنند. البته اکثر تولیدکنندگان تجهیزات آبیاری توصیه می‌کنند که از فیلترها استفاده شود، زیرا در غیر این دستگاه شامل ضمانت نمی‌شود.
استفاده از فیلترهای خط آخر، یعنی درست قبل از خروج آب، بسیار مهم است.
آبیاری زیرسطحی معمولاً از آب‌های بازیافت شده استفاده می‌کند. در بعضی از کشورها، نمی‌توان از آب‌های بازیافت شده به‌صورت پاشش استفاده کرد.
آبیاری قطره‌ای اگر به‌درستی طراحی، نصب و مدیریت شود می‌تواند با کاهش دادن تبخیر نسبت به سایر روش‌ها مانند آبیاری سطحی و... به حفظ آب کمک کند. زیرا دقیقاً آب را در ریشه گیاه می‌ریزد.
علاوه بر این، از بسیاری از بیماری‌هایی که توسط آلوده‌شده آب در بین مسیر به وجود می‌آید نیز، جلوگیری می‌شود.
در مناطقی که محدودیت آب وجود دارد، ممکن است صرفه‌جویی خوبی صورت نگیرد. اما با این روش با همان مقدار آبی که قبلاً استفاده می‌کردید، می‌توانید به فکر افزایش تولید باشید.

مزایا و معایب استفاده از نوار تیپ

مزایا:
• از آلوده شدن آب جلوگیری می‌شود.
• کاهش مصرف کود
کاهش مصرف آب
سریع و آسان نصب می شود
• نوار تیپ ها به دلیل وزن کم به سادگی جا به جا می شوند
• نیازی به مسطح بودن وصاف بودن زمین نیست
• در صورت مدیریت صحیح، در آب صرفه‌جویی می‌شود و سرعت کار بالاتر می‌رود
• در زمین‌هایی با شکل نامنظم به‌راحتی کار می‌کند
• می‌تواند از آب بازیافت شده استفاده کند
• به‌مراتب دفعات آبیاری کاهش می‌یابد
• فرسایش خاک کم می‌شود
• رشد علف‌های هرز کاهش می‌یابد
• توزیع آب یکنواخت انجام می‌شود
• هزینه‌ها پایین‌تر می‌آید
• معمولاً فشار کمتری نسبت به انواع دیگر روش‌های آبیاری دارد و انرژی را کاهش می‌دهد
معایب:
• هزینه‌های راه‌اندازی آن ممکن است کمی گران باشد
• نور خورشید بسته به منطقه‌ای که از نوار تریپ استفاده می‌کنید، ممکن است عمر لوله‌ها را بکاهد و به آن‌ها آسیب بزند
• اگر از فیلترها مناسب استفاده نکنید و تجهیزات درستی را به کار نگیرید، ممکن است منجر به گرفتگی نوار تیپ شود.
• اگر روش درستی را انتخاب نکنید، ممکن است آب هدر رود. برای انتخاب روش باید به مطالعه دقیق کلیه عوامل مرتبط با آن مانند زمین، خاک، آب شرایط زراعی و.. بپردازید.
• در خاک‌های سبک ممکن است استفاده از روش زیرسطحی درست نباشد. باید عمق لوله‌ها را با دقت انتخاب کنید


قیمت نوار تیپ


همان‌طوری که متوجه شدید، نوار تیپ‌ها انواع مختلفی دارند. بنابراین قیمت‌های متفاوتی نیز برای آن‌ها ارائه می‌شود. اما حدوداً قیمت نوار تیپ از 980 ریال به بالا شروع می‌شود و بسته به‌اندازه، ضخامت و کیفیت آن گران‌تر می‌شود.

خرید نوارتیپ ارزان در فصل کشاورزی واقعا ریسک بالایی دارد 


جمع بندی
در این مقاله با انواع نوار تیپ،مزایا و معایب آن و قیمت آن آشنا شدید.استفاده از نوار تیپ امروزه در صنعت کشاورزی محبوبیت زیادی دارد،مهم ترین دلیل این مسئله آن است که آبیاری قطره ای مصرف آب را تا 50 درصد کاهش می دهد.
بنابراین تولید کنندگان می توانند با همان مصرف آب قبلی،تولید خود را افزایش دهند.

نظرات
    ارسال نظر