Loading...

لوله پی وی سی P.V.C - پلیکا

بازدید: 69

  قبل از خرید لوله های پی وی سی این مطلب را بخوانید و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

نکات مهم در خرید لوله پی وی سی - لوله پلیکا

لوله پی وی سی یا U.P.V.C اساسا از پودر پی وی سی و کربنات و استابلایزر و سایر مواد افزودنی تولید می شود که درصد pvc بالا تر لوله با کیفیت تری را تولید می کند. نسبت ترکیب pvc  و سایر مواد  قیمت لوله را نهایتا مشخص می کند. درصد استفاده از پودر پی وی سی و سایز افزودنی ها کیفیت نهایی لوله را مشخص می کند و این کیفیت توسط علامت استاندارد اجباری و اخیرا تاییدیه انجمن تولیدکنندگان سنجیده می شود. پودر کربنات قیمت کمتری نسبت به پودر پی وی سی دارد. بهمین دلیل متاسفانه بعضی تولیدکنندگان درصد مواد ناخالصی و پودر کربنات را بالا می برند که این موضوع نهایتا منجر به آسیب زدن به تاسیسات فاضلاب یک ساختمان می شود. در خرید لوله دقت کنید که حتما علامت استاندارد اجباری با کاربرد مرتبط را داشته باشد. مثلا لوله پی وی سی با کاربرد ناودانی و هواکشی را بجای فاضلابی استفاده نکنید. شرکت هایی پودر پی وی سی را در لوله پی وی سی بهمراه مواد ضایعات پلاستیک ترکیب می کنند که این هم نوعی تقلب به حساب می آید و نهایتا مصرف کننده نهایی متضرر می شود.

مشاوره و اطلاعات فنی بیشتر خرید بهتر از طریق صفحه تماس با ما 

وقتی می خواهید لوله پی وی سی تهیه کنید حتما دقت کنید که روی لوله به فواصل 1 متری علامت استاندارد ایران با گواهی استاندارد اجباری معتبر  و مشخصات تولید کننده و کاربرد درج شده باشد. اداره کل استاندارد برای لوله های پی وی سی استاندارد ها اجباری  کاربرد : فاضلاب ساختمانی 9119  کاربرد ناودانی ( هواکشی ) را تصویب کرده است.
علاوه بر اداره کل استاندارد انجمن تولیدکنندگان لوله های پی وی سی به برند های برتر تاییدیه ای داده است که نشان ار کیفیت برتر در رعایت حد نهایی استاندارد می باشد.
وزن لوله ها را از خریدار بپرسید 
برای دریافت لیست قیمت در واتساپ یا تلگرام  و یا از طریق صفحه ی تماس با ما در ارتیاط باشید

 از کجا بفهمیم قیمتی که فروشنده میدهد لوله پلیکا با مواد ناخالص ست یا خالص ؟ 
یکی از راه ها اینست :  همه تولید کنندگان ماده اولیه لوله را از پتروشیمی تهیه می کنند . پس قیمت ماده اولیه یکسان است و شما هم میتوانید سایت های مرتبط با بورس این عدد را پیدا کنید. مثلا هر کیلو پی وی سی 8000 تومن است . وزن هر شاخه لوله هم طبق استاندارد بین تولید کنندگان یکسان است. مثلا لوله پلیکا ی 110 نیمه قوی حدود 9.500 کیلوگرم . پس قیمت محصول نهایی تولید شده با هزینه حمل مواد اولیه تا کارخانه و هزینه آب و برق و کارگری و ... باید بازای هر کیلو بیشتر از 8000 تومن باشد خیلی ساده با ضرب کردن 8000 تومن در 9.500 به عدد هر شاخه 76000 تومان میرسیم . پس اگر فروشنده ای ادعا کند هر شاخه لوله پی وی سی را 66000 تومان میدهد مشخص است که مواد تشکیل دهنده لوله pvc ناخالص هستند.

                       یک نکته مهم دیگر اینکه رنگ لوله علامت خوبی برای تشخیص کیفیت لوله پی وی سی نیست                               

لوله پی‌ وی‌ سی 

لوله پی‌وی‌سی یکی از پرطرفدارترین و کاربردی‌ترین لوله‌ها خصوصاً در اجرای پروژه‌های ساختمانی محسوب می‌شود. البته لوله پی‌ وی‌ سی، تنها یکی از اَشکال پی‌وی‌سی محسوب می‌شود پس شاید بهتر باشد که ابتدا مفهوم پی‌ وی‌ سی P.V.C را توضیح دهیم تا پس از آن نوبت به لوله پی‌وی‌سی برسد.

آشنایی با پلی ونیل کلراید P.V.C

پی‌وی‌سی (P.V.C) که مخفف عبارت پلی وینیل کلراید است، نوعی پلاستیک پلیمری خاص بوده که استفاده از آن طی سال‌های اخیر در زمینه‌های مختلف، سیر صعودی قابل‌توجهی داشته است. این پلاستیک به لطف برخورداری از ویژگی‌های کارکردی عالی و انعطاف‌پذیری بالا، در ساخت طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد که لوله پی‌ وی‌ سی یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. پودر پی وی سی در ایران در پتروشیمی ها تولید می شود .
بد نیست بدانیم که ماده اصلی در ساخت لوله پولیکا، یو پی‌وی‌سی (UPVC) نام دارد که مخفف عبارت Unplasticized PolyVinyl Chloride است. بنابراین لازم است پیش از صحبت در مورد لوله پولیکا ابتدا با UPVC آشنا شویم. UPVC در واقع یکی از مشتقات PVC بوده که به‌واسطه حذف عامل پلاستیسیته، سختی بیشتری در مقایسه با PVC دارد. برعکس PVC که از آن در ساخت گستره‌ی متنوع و وسیعی از محصولات اعم از نرم و سخت استفاده می‌شود، UPVC منحصراً جهت تولید آن دسته از محصولات و مصنوعاتی به کار می‌رود که در اماکن و محیط‌های باز قرار می‌گیرند و برای دوام در این شرایط، نیازمند استحکام و سختی بیشتری هستند. می‌دانیم که قرارگیری در چنین فضاهایی، دوام و ماندگاری یک ماده را با چالش‌ها و دشواری‌های دوچندان مواجه می‌کند. نوسانات دمایی، باد، باران، شرایط جوّی و به‌طورکلی عواملی از این دست می‌توانند موجب خرابی، پوسیدگی، ترک‌خوردگی و بروز آسیب‌های این‌چنینی در مواد شوند. بنابراین لازم است که قسمت‌هایی مثل لوله‌ها، درب‌ها، پنجره‌ها و اساساً هر قسمت دیگری از یک بنا و ساختمان که در معرض فضای باز قرار می‌گیرد، از مقاومت مضاعفی در برابر عوامل تهدید زا برخوردار باشد و لوله‌های UPVC با هدف پاسخگویی به این ضرورت، ابداع، تولید و روانه بازار شدند.

در واقع p.v.c نام پودر است و بعد از افزودن مواد افزودنی  و استابلایزر ها تبدیل به u.p.v.c می شود که در بازار به لوله پلیکا شناخته می شود.

شاید اغراق نباشد اگر ادعا کنیم که با ظهور لوله پی‌ وی‌ سی در پلیمر و استقبال گسترده از آن در پروژه‌های مختلف، لوله‌های فلزی مثل لوله‌های آلومینیومی و آهنی که تا مدتی قبل، بازار تقاضا برای آن‌ها حسابی داغ بود، تدریجاً به حاشیه رانده شده‌اند. می‌توان گفت از میان محصولات متنوعی که از جنس پی‌ وی‌ سی ساخته می‌شوند، لوله پی‌وی‌سی گُل سرسبد آن‌هاست که خصوصاً در سامانه‌های زهکشی و فاضلابی و همچنین سیستم‌های آبیاری و آبرسانی موارد استفاده زیادی دارد. تولید پودر P.V.C در کشور فرصت بسیار مناسبی ست که لوله های پی وی سی با قیمت مناسب به مصرف کننده های نهایی برسد.

ویژگی‌های لوله پی‌ وی‌ سی

ویژگی‌های لوله پی‌ وی‌ سی، آن‌ را برای لوله‌کشی، کانال‌بندی یا ساخت قسمت‌های مختلف یک ساختمان  به یک گزینه ایده‌آل تبدیل می‌کند. لوله پی‌ وی‌ سی در عین سبک بودن، از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است و همین سبک بودن قیمت مناسبی را برای آن به ارمغان می آورد. این مقاومت بالای لوله پی‌وی‌سی، سبب کاهش چشمگیر آسیب‌پذیری آن در برابر عوامل مخرب خارجی می‌شود و به همین دلیل است که این لوله‌ها، عمر مفید زیادی دارند. علاوه بر این، همان‌گونه که پیش‌تر گفتیم، این لوله‌ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند و به‌واسطه ساختار خاصشان، به‌سادگی بُرش می‌خورند که نصب این لوله ها را آسان می کند. در نتیجه می‌توان آن‌ها را در اندازه‌های متنوع، قالب‌بندی کرد که این امر، موجب سهولت نصب و اتصال آن‌ها به یکدیگر می‌گردد. نکته جالب‌توجه دیگر اینکه می‌توان از طریق افزودن برخی مواد مکمل به پی‌وی‌سی، از سختی ابتدایی این ماده کاسته و آن را شکل‌پذیرتر و منعطف‌تر کرد. این قابلیت باعث می‌شود که پی‌وی‌سی در سایر صنایع که پوشاک یکی از آن‌هاست، موارد استفاده زیادی داشته باشد. در عین حال می‌توان با افزودن برخی مواد دیگر، بر پایداری و مقاومت پی‌ وی‌ سی افزود که این ویژگی خصوصاً برای لوله‌های پی‌وی‌سی که در معرض شرایط جوّی و اقلیمی متفاوت قرار می‌گیرند، یک مزیت کاربردی عالی به شمار می‌آید.

البته همه ی این ویژگی ها برای لوله های پی وی سی صدق می کند که استاندارد های اجباری این لوله را رعایت کنند والا در غیر اینصورت لوله های غیر استاندارد نه تنها مزیتی ندارد که دردسر های بعدی هم دارد

لوله پولیکا - لوله پلیکا

لوله پولیکا که یقیناً حداقل نام آن را به‌کرات شنیده‌اید، در اصل، نوعی لوله پی‌ وی‌ سی است.امروز ما لوله‌های UPVC را تحت عنوان لوله پولیکا یا پلیکا می‌شناسیم. بد نیست بدانیم که نام نخستین تولیدکننده این لوله‌ها، پولیکا بوده و به همین دلیل، بیش از آنکه با نام علمی و اصلی خود یعنی UPVC شناخته شوند، معمولاً نام لوله پولیکا را یدک می‌کشند که این ماجرا، از جهاتی، شاید تداعی‌کننده‌ی داستان جالب دستمال کاغذی و برند کلینیکس باشد. از لوله پولیکا برای انتقال فاضلاب‌ها، مدیریت شبکه‌های آب‌رسانی، پوشش کابل‌های حامل انرژی و مواردی از این دست استفاده می‌شود.

                                              

ویژگی‌های لوله پولیکا

همان‌طور که گفته شد، مقاومت مضاعف، ویژگی برجسته و متمایز لوله پولیکا در قیاس با سایر لوله ها و به‌طورکلی سایر لوله‌های مورد استفاده در زمینه‌های مشابه است.
مقاومت در برابر مواد خورنده یکی از بهترین ابعاد مقاومتی لوله پولیکا محسوب می‌شود. ماهیتِ عمدتاً خورنده‌ی مواد موجود در سیالات و مایعات فاضلابی می‌تواند به‌سرعت باعث پوسیدگی و فرسایش لوله‌های حامل شود که لوله پولیکا در برابر این خورندگی، مقاومت فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهد.
واکنش ناپذیری، یکی دیگر از ملزومات اساسی لوله‌های مورد استفاده در سامانه‌های زهکشی و انتقال سیالات است. لوله پولیکا به‌واسطه ساختار ماده‌ای خاصی که دارد در تماس با عناصر و مواد مختلف، با آن‌ها وارد واکنش‌های شیمیایی نمی‌شود و در نتیجه ماهیت خود را بی‌آنکه تغییری در قابلیت‌هایش ایجاد شود، به‌خوبی حفظ می‌کند و متقابلاً، ماهیت شیمیایی مواد در معرض تماس را نیز تغییر نمی‌دهد. این امر در انتقال آب آشامیدنی در سامانه‌های توزیع و مدیریت آب، به دلیل ضرورت حفظ کیفیت آب، اهمیت حیاتی دارد.
به دلیل شباهت ساختار شیمیایی، لوله پولیکا نیز مثل PVC و لوله پی‌وی‌سی سبک بوده که این امر علاوه بر اهمیت در مباحث ایمنی، نصب و کارگذاری و همین‌طور حمل‌ونقل آن را بسیار آسان می‌سازد.
منعطف بودن، برگ برنده‌ی دیگر لوله پولیکا در مقایسه با آلترناتیوهای فلزی آن است. این ویژگی موجب می‌شود که این لوله‌ها بتوانند بی‌آنکه آسیب ببینند، به‌خوبی از عهده تحمل فشارهای بالا برآیند.
مجموعه ویژگی‌ها و عوامل گفته‌شده، باعث می‌شود که پی‌وی‌سی و مشتقات آن، علی‌الخصوص لوله پی‌وی‌سی و لوله پولیکا به‌طور روزافزون در صنایع مختلف و مشخصاً صنایع عمرانی، محبوبیت و مقبولیت بیشتری پیدا کرده و عجیب نیست اگر در آینده‌ای نه‌چندان دور، به‌طور کامل جایگزین لوله‌های فلزی شوند.


بعضی از لوله های پی وی سی یا پلیکا قابلیت این را دارند که بعنوان روکش سیم و کابل یا هواکش استفاده شوند،این لوله ها کیفیت لوله های استاندارد را ندارند و با توجه به اینکه این لوله ها برای فاضلاب و آب استفاده نمی شوند نیاز به کیفیت بالایی هم ندارند.

نظرات
    ارسال نظر